Зарваниця та Джерело Святої Анни

Джерело Святої Анни в селі Зарваниця

Марійський Духовний Центр    


Зарваниця. Храмовий Комплекс в ЗарванціСвяте місце для християн всіх конфесій.

    Зарваниця — невеличке село у Теребовлянському районі Тернопільської області. Село знаходиться в мальовничій долині р. Стрипа, з трьох сторін оточеній лісистими пагорбами.


    Зарваниця — звичайне подільське село, яке, однак, відомо всьому світу як святе місце, і в будь-який час року приваблює християнських паломників.
    Результати археологічних досліджень дозволяють стверджувати, що поселення на території сучасної Зарваниці і в її околицях існували вже з кінця мідно-кам'яного віку.

    Найбільш поширена версія про походження назви села пов'язана з такою місцевою легендою. Після руйнування Києва татаро-монголами в 1240 р. вцілілі монахи Києво-Печерської Лаври в пошуках надійного укриття втекли в західні землі Київської Русі. Один з монахів після довгих поневірянь заснув десь в зігрітій сонцем долині р. Стрипа. Уві сні посеред неймовірної краси місцевості йому явилася Богоматір з двома ангелами. Прокинувшись і озирнувшись навколо, монах дізнався місцевість, побачену уві сні.
    Раптом поруч з ним в траві засяяло і завирувало джерело, а над ним в сонячних променях проявився образ Богоматері. Пізніше над джерелом монах спорудив капличку і помістив туди ікону Богоматері, а місце, де його «зарвав» (схопив) сон, було названо Зарваницею. Чутка про диво привернула сюди нових поселенців.
    Незабаром Зарваниця з тихого спокійного місця стала одним з найпопулярніших паломницьких центрів. Слава про це чудотворне місце дійшла і до князя Василька з Теребовлі. Відвідування Зарваниці принесло йому зцілення від тяжкої недуги, після чого князь побудував тут церкву.
    З того часу Зарваниця протягом декількох століть служить популярним паломницьким центром. Однак в XVII ст. під час турецької навали місцевий храм і монастир були зруйновані. Оспівана в легендах ікона Богоматері була врятована. Її перемістили в нову дерев'яну церкву.
    Сюди ж перемістили ще одну відому ікону — Чудотворний образ розп'ятого Спасителя (до речі, ця ікона в 1742 р. була коронована львівським митрополитом Атанасов Шептицьким). Ікона Матері Божої була урочисто коронована лише в 1867 р. папою Пієм IX.


Чудотворна ікона Зарваницька Богородиця

Ікона Зарваницької Божої матері


    В той самий час Зарваниці було надано право проводити масові богослужіння по відпущення гріхів. З цього часу тисячі паломників з усього світу збираються в Зарваниці з метою очистити душу від тягаря гріхів і отримати святе благословення. Зарваниця і її святині неодноразово піддавалися руйнувань, проте завдяки старанням місцевих жителів і ченців, відданих священнослужителів і меценатів, відновлювалися. Сьогодні Зарваниця може похвалитися дивовижної краси і величі храмовим комплексом. Храм Зарваницької Божої Матері — головний храм комплексу, зведена на схилі гори. Інтер'єр храму витриманий в біло-золотій гамі: блискучу підлогу прекрасно гармонує з позолоченими світильниками. На почесному місці розташована чудотворна ікона Божої Матері. У Храмі Зарваницької Божої Матері досить розвинена цокольна частина, в якій розміщується нижня церква з 2 капличками. Обидві церкви — верхня і нижня — мають вихід на терасу.
    Будівельні роботи по відновленню зруйнованої під час Другої світової війни церкви і прилеглих пам'яток почалися в 1991 р. У 2000 р. в присутності майже півмільйона прочан храм був відкритий. Недалеко від храму стрункою свічкою підноситься дзвіниця, висота якої сягає 75 м.
    Дзвіниця складається з 4 ярусів: перший з них в плані чотирикутний, інші — восьмигранні. На дзвіниці встановлено 5 дзвонів, частина з яких виготовлена ​​в Україні, а інша частина — у відомій дзвонарській майстерні Фальчінскіх в Польщі (Перемишль).
    Навпроти собору посеред площі привертає увагу оригінальна архітектурна композиція: відкрита каплиця, в центрі якої — стела із зображенням ікони Зарваницької Божої Матері. Цей пам'ятник виготовлений з дорогого білого італійського мармуру. Каплицю оточують акуратні строкаті клумби з квітами.
    Між собором Зарваницької Божої Матері та дзвіницею б'є цілюще джерело. Саме в цьому місці починається «Хресна дорога», ведуча вздовж крутого лісового схилу в урочищі Білий Камінь. Дорога символізує муки Ісуса Христа на його шляху на Голгофу. В кінці дороги — невелика печерка з прикрашеною квітами статуєю Ісуса всередині.
    Це далеко не всі пам'ятки Зарваниці. Тут продовжують реставрувати стародавні пам'ятники, будуються нові храми. Сотні тисяч туристів з України та з-за кордону щорічно приїжджають до Зарваниці, щоб пригорнутися до чудотворних ікон, зцілити душу живильною водою, помолитися за прощення гріхів і отримати благословення священної землі.


Також в Зарваниці є Джерело Святої Анни

(прохання не плутати з іншими Джерелами на честь Св. Анни

— в селі Онишківці та селі Лишня)

Джерело Святої Анни в Зарваниці