Цілющі джерела України

Святі Джерела в Україні


Унікальні джерела, даровані самою природою, протягом багатьох століть допомагають відновити сили і позбутися від недуг. 

«Жива вода» - так можна сказати про цілющі джерела, що дарують міцне здоров'я. 

Але є і чудотворні водойми, про силу яких знають далеко не всі.


Звертаємо Вашу увагу, що ми розглядаємо саме Cвяті місця і Cвяті джерела.

Джерела, в яких можна тільки набрати воду і біля яких зроблена купіль для омивання.


    Цілющі джерела — це маловідомі широкому загалу водойми в невеликому селі Терпіння, що під Мелітополем в Запорізькій області. Сюди приїжджає безліч людей через лікувальних властивостей води, а також неймовірної атмосфери самого місця. П'ять цілющих джерел розташовані в невеликому однойменному парку на височини.

    Але місцеві відзначають три основних:

    Одне з них освятили на честь Миколи Чудотворця. Його воду називають мертвою, оскільки святий, як стверджують місцеві жителі, «убиває» всі хвороби. Вода з цього джерела має солонуватий присмак, здатна виліковувати хвороби кісток і ніг, сприяє швидкому загоєнню ран і надає хворим сили.

    Друге — джерело Богородиці. Воду в ньому вважають живою, оскільки вона «оживляє» здоров'я, особливо це стосується психічного здоров'я. Є найбільш потужним.

    Третє — Святого Пантелеймона. Вода з цього джерела здатна лікувати захворювання органів травлення, нирок, печінки. Через вміст іонів срібла тутешня вода не псується, довго зберігає свої цілющі властивості, а також унікальний мінеральний склад в кожному з джерел. Так, в одному він хлоридно-кальцієвий, в іншому — сульфатно-натрієвий.


    Джерело «Сльози Богородиці» (Київ)
Джерело «Сльози Богородиці» знаходиться на столичному Набережному шосе в декількох десятках метрів від нижнього входу в Києво-Печерську Лавру . За переказами, він відомий ще з XI століття - часу, коли була заснована сама Лавра. Тоді в цій місцевості, до слова, ще не входила в межі Києва, спалахнула епідемія, яка забрала тисячі життів.

Пастухи, випасали тварин на лівому березі Дніпра, побачили на протилежному боці Божу Матір. Вони сіли в човни і перепливли на правий берег. На місці явлення Богородиці вони виявили джерело води, покуштувавши з якого, зцілилися.

З приходом радянської влади, люди, які знають про це святому місці, побоювалися розповідати про нього. У 1970-ті роки, під час будівництва набережної джерело дивом не засипали. На початку 2000-х років джерело був розчищений, а в кінці 2000-х поряд з ним була побудована невелика каплиця.

За останнє десятиліття з'явилося багато свідчень зцілень від цього джерела, причому як з розташованої по сусідству Лаври, так і від світських людей. Варто зазначити, що вода тече невеликий цівкою, так що за хвилину можна набрати не більше літра води. Люди розповідають, що якщо хтось прийде по воду з дратівливістю, то у нього вода буде текти повільніше, а якщо з молитвою - то швидше.

Джерело з такою ж назвою є в іншому київському монастирі - Свято-Пантелеймонівському в Феофанії . Перші відомості про нього датуються XIX століттям. Зараз поруч з джерелом обладнана невелика купіль, в яку можна зануритися. Кажуть, що круглий рік температура води однакова і дорівнює приблизно 8 градусів.


    Джерело «Стопа Пресвятої Богородиці» (Почаїв, Тернопільська обл.)
Почаївська Лавра - один з трьох найбільший монастирів України і найбільший на західній її частині.

Свою історію цей монастир веде з 1240 року, коли з'явилася ченцям Божа Матір. Ченці ці покинули розорену татаро-монголами Києво-Печерську Лавру і жили на Почаївській горі. Свідками цього чудесного явища також стали місцеві пастухи. На камені, де стояла в вогняному хмарі Пресвята Богородиця, залишився слід Її стопи, як би розплавився від вогню. Незабаром на цьому місці забило джерело.

Перші чотири століття джерельце знаходився під відкритим небом, а потім над ним було зведено величний храм в честь свята Успіння Пресвятої Богородиці.

Сьогодні воду з цього джерела може випити кожен паломник. Стопа Богородиці і джерело знаходяться в правій частині храму у колони. Ці святині покриті спеціальним захисним бронзовим ковчегом.

З часу появи джерела і до сьогодні не припиняються численні свідоцтва про чудесні зцілення від різних хвороб: сліпоти, глухоти, ракових пухлин, діабету і багатьох інших.

Джерело Казанської ікони Богородиці (Кип'яче, Житомирська обл.)
Джерело в урочищі Кип'яче знаходиться в чотирьох кілометрах від селища Чоповичі.

Історія свідчить, що джерело забив в 1911 році на місці чудесного явлення Казанської ікони Божої Матері. Джерельна вода була такою теплою, що це місце назвали «Кип'яче». Згодом серед місцевих жителів і жителів навколишніх селищ стали відбуватися чудесні зцілення. Приїхала з Петербурга комісія, засвідчила чудесне явлення Казанського образу і зцілення людей.

У 1917 році в урочищі було засновано чоловічий монастир на честь Казанської ікони. У 1921 році він був розграбований, а настоятель і двоє ченців - вбиті. Через кілька років радянська влада закрила обитель остаточно, а джерело засипали.

Відродження святині відбулося відносно недавно. Старожили пам'ятали про це місце, і в 2000 році колодязь був знайдений і розчищений. У 2002 році відродили чоловічий монастир. Поруч з джерелом обладнали купіль, де всі бажаючі можуть зануритися. Паломники відзначають, що влітку вода з джерела дуже холодна, а взимку навпаки - тепла.


    Джерело Божої Матері (Ізюм, Харківська обл.)
Місто Ізюм Харківської області відомий завдяки чудотворній Піщанської ікони Пресвятої Богородиці, що стала в селі Піски (нині район міста Ізюм) в 1754 році. За молитвами у цій святині віруючі отримують зцілення вже більше двох з половиною століть.

Сама ікона знаходиться у Вознесенському соборі міста. У декількох сотнях метрів від нього знаходиться цілюще джерело, не висихав кілька століть. А історія його така.

Колись в Ізюмі розміщувався козацький полк і служив в ньому віруюча людина на прізвисько Кириченко. В його родині сталося горе - народилася дочка виявилася сліпий. Побожний козак молився Богородиці і Вона з'явилася йому, і повеліла викопати колодязь у своєму дворі. Джерело забив, як тільки козак став копати. Від джерельної води незряча стала бачити. Козачій садиби вже давно немає, а джерело б'є досі. У народі це місце називають «Кіріченковим колодязем», а віруючі називають «Джерелом Божої Матері».

Сьогодні паломники тисячами приїжджають вклонитися Піщанський образу, а після обов'язково приходять на джерело і просять Божу Матір допомогти в самих різних потребах і хворобах. Кілька років тому над джерелом побудували каплицю-купальню, так що всі бажаючі можуть скупатися у цілющій воді, температура якої цілий рік дорівнює приблизно 7 градусів.


    Джерело Святої Анни (Зарваниця, Тернопільська область)


    Джерело Святої Анни (Онишківці, Рівненська обл.)


     Село Онишківці розташоване на кордоні Рівненської та Тернопільської областей. Всеукраїнську популярність воно набуло завдяки жіночому монастирю святої Анни, а точніше його головної святині - джерела.

Свята Анна - біблійний персонаж. Вона була матір'ю Пресвятої Богородиці. Згідно зі Святим Письмом, у неї з чоловіком довго часу не було дітей, що вважалося в єврейському суспільстві найбільшим Божою карою. Після гарячої молитви у подружжя з'явився довгоочікуваний дитина - Марія. З тих пір праведне Анну називають покровителькою материнства. За легендою, в XVI столітті Анна вказала на місце джерела, з'явившись юним пастухам. Там забило цілюще джерело, поточний і понині.

Цікаво, що це джерело незамерзаючий - температура води в ньому однакова в будь-який час року і дорівнює 4 градусів.

За вище зазначеної причини до джерела приїжджає велика кількість бездітний жінок. Занурюючись в цілющих водах, вони молитовно просять у святої Анни допомоги в народженні дітей. Черниці розповідають, що знають вже сотні випадків, коли чоловік і жінка, занурившись в джерелі, в наступний раз приїжджали сюди вже з дітьми, причому багатьох дівчаток батьки назвали Аннами.

Вода в цьому місці бактерицидна, збагачена сріблом і кремнієм. Тому тут відбуваються зцілення і від інших хвороб, наприклад, артритів, псоріазу, дерматитів, астми, сліпоти, від хвороб опорно-рухової системи, від зубного болю та інших.

Джерело утворює невелике озеро, де обладнані окремі чоловіча та жіноча купальні. Перед зануренням у воду віруючі читають молитву святий Анні. Традиційно паломники також п'ють святу воду з колодязя, що поруч з джерелом, і набирають її собі додому.


Джерело Святого Амфілохія Почаївського


Троїцьке Джерело (Джерело Святої Трійці)